Unikalne bloki skalne będące częścią Adrszpasko-Cieplickich Skał (Adršpašsko-Teplické skály) położone są w Czechach, w pobliżu miejscowości Adrszpach (Adršpach). Podobnie jak pasmo polskich Gór Stołowych, Adrszpaskie Skały zostały ukształtowane z piaskowców pod wpływem czynników erozyjnych, mechanicznych i klimatycznych, takich jak woda, wiatr czy mróz. Szlak liczy sobie 3,5 km długości, a na jego przejście warto poświęcić około 3 godzin.
Trasa zwiedzania przebiega łagodnie przez las wymieszany ze skałami, które czym głębiej, stają się coraz wyższe i przekraczają wierzchołki drzew.
Poczynając od kasy biletowej, pierwszą okazałą skałą jest "Dzban" z charakterystycznym sześciometrowym oknem, które tworzy "ucho" dzbana. Idąc dalej, mijamy "Fotel Babci", a następnie ogromną "Głowę Cukru" o wysokości 52 metrów, dolnym obwodzie 3 m i obwodzie wierzchołka 13 m. Kolejne skały to: "Organy", "Przyłbica", "Rękawica" i "Bliźnięta". Dalej dochodzimy do bramy z 1839 roku. Niegdyś pełniła ona funkcję głównego wejście do Skalnego Miasta, dlatego też ten pierwszy etap trasy nazywany jest "Skalnym przedmieściem". Za bramą skały znajdują się już w bezpośrednim sąsiedztwie drewnianej kładki, a całość sprawia wrażenie ogromnego tunelu. Po lewej stronie podziwiamy "Rynek Słonia", a idąc dalej: "Dywany", "Ząb Karkonosza", "Most Diabła", "Wieżę Elżbiety", "Kamień Pioruński", "Kochanków" i wiele innych równie ciekawych skalnych kształtów. Mijając "Popiersie Johanna Wolfganga Goethego" z tablicą pamiątkową jego pobytu w Skalnym Mieście, docieramy do "Małego Wodospadu" i "Wielkiego Wodospadu", które tworzy rzeka Metuja (czes. Metuje).
Za "Wielkim Wodospadem" znajduje się "Skalne Jeziorko" i tu zaczyna się wodna część trasy. Mamy okazję popływać łódką podziwiając przybrzeżne skały.
Powrót może odbywać się tą samą trasą lub nieco dłuższą. Proponuję odbić w lewo i iść wzdłuż szlaku zielonego, gdzie możemy ujrzeć "Skalną kaplicę" i "Żółwia" oraz fantastyczne dwie smukłe i wysokie skały: "Starostę" i "Starościnę". W końcowej części spaceru czeka nas jeszcze przeprawa przez "Mysią Dziurę", a to bardzo wąska szczelina między dwiema wysokimi ścianami skał.
Całe Adrszpasko-Cieplickie skały objęte są rezerwatem przyrody, gdzie żyje kilkaset gatunków roślin.