Rezerwat na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, utworzony na obszarze około 40 hektarów, na wysokości 705-715 metrów n.p.m. Podlega on ochronie ścisłej i nie jest udostępniony do zwiedzania. Jedynie w południowo-wschodniej jego części, na samym jego skraju, przechodzi żółty szlak, którym warto zrobić sobie przyjemny spacer.
Występują tu rzadkie gatunki roślin, między innymi: sosna błotna, rosiczka długolistna i okrągłolistna, wierzba borówkowolistna... Teren obejmuje torfowisko wysokie zarastające lasem świerkowo-sosnowym. Obecnie jest to obszar mocno zabagniony.
W sąsiedztwie Wielkiego Torfowiska Batorowskiego istniało niegdyś Małe Torfowisko Batorowskie, które zostało całkowicie zniszczone na skutek jego osuszenia.
Szczyt (915 metrów n.p.m.) położony na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to drugi co do wysokości szczyt Gór Stołowych. Wierzchowina podcięta jest pionowymi ścianami, która częściowo stanowi pozostałość po eksploatacji piaskowca. Na jej krawędziach (Błędne Skały i Ptak) znajdują się punkty widokowe na Szczeliniec, Góry Sowie, Góry Kamienne i Góry Bardzkie.
Szczyt (841 metrów n.p.m.) wieńczy od wschodu stoliwo Skalniaka. Na wierzchołku znajduje się Fort Karola- ruiny niewielkiej warowni z końca XVIII wieku, z której rozlega się piękny widok na Szczeliniec.
Szczyt (851 metrów n.p.m.) leżący na południowym wschodzie od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka.
Okazałe skały na pn.-wsch. krawędzi Gór Stołowych. Doskonały punkt widokowy na Broumovske Steny, Kotlinę Broumovską i Góry Sowie.
Skały (730 metrów n.p.m.), usytuowane na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych na północny wschód od Łężyc, między Narożnikiem a Urwiskiem Batorowskim. Skały Puchacza to kilkudziesięciometrowe urwisko skalne w piaskowcu, które powstało po dawnym kamieniołomie piaskowca.
Przełęcz (790 metrów n.p.m.) położona w południowo-środkowymm fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, około 1,2 km na południowy-wschód od Karłowa. Oddziela ona wzniesienie Ptak od Narożnika. Przez Lisią Przełęcz prowadzi Droga Stu Zakrętów.
Krawędź ograniczająca od południa środkowe pasmo Gór Stołowych. Ciągnie się na długości około 4 km od okolic Skał Puchacza na zachód.
Szczyt (721 metrów n.p.m.) w obrębie granitowej części Gór Stołowych.
Skalny bastion na krawędzi Gór Stołowych, powyżej Wambierzyc.
Szczyt (589 metrów n.p.m) stanowiący kulminację niewielkiego stoliwa, stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych. Od strony Szczytnej stoi neogotycki Zamek Leśna z lat 1831-1837.
Grzbiet stanowiący najwyższą część Wzgórz Lewińskich, kulminujący Grodczynem (803 metrów n.p.m).
Przełęcz oddzielająca Góry Orlickie od Wzgórz Lewińskich
Jedna z najstarszych dróg przecinających Góry stołowe. Przy drodze został zachowany XIX-wieczny kamień milowy.
Droga łącząca Radków z Kudową-Zdrojem, zbudowana w latach 1967-1970. Dojazd samochodem do tej drogi odbywa się wahadłowo (wjazd o pełnych godzinach a zjazd w połowie godzin). Zwiedzanie jest płatne a przejście dozwolone tylko czerwonym szlakiem. Na początku drogi znajduje się doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Góry Stołowe i Góry Kamienne.
Głęboko wcięty odcinek doliny Bystrzycy, w której dnem biegnie linia kolejowa. Droga łącząca Wolany z Batorówkiem, polecana jako trasa rowerowa.
Czeski Park Krajobrazowy utworzony w 1991 roku, obejmujący czeską część Gór Stołowych. Powierzchnia parku wynosi 410 km²
Próg o wysokości do 300 metrów, ograniczający od strony północno-wschodniej stoliwo piaskowcowe. Rezerwat przyrody o powierzchni 683 ha, utworzony został w 1956 roku. Poruszanie się dozwolone jest tylko po wyznaczonych trasach. Spotkamy tu sporo malowniczych skał oraz punkt widokowy na polskie Góry Stołowe i Góry Sowie. Najwyższymi szczytami (773 metrów n.p.m.) czeskich Broumovskich Ścian są: Božanovsky Špičák i Koruna (769 metrów n.p.m.).
Masyw górski leżący po stronie czeskiej, na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują (Teplice nad Metuji) oraz wsi Adršpach. Zbudowany jest z górnokredowych piaskowców. Cały teren masywu jest objęty rezerwatem przyrody (Národni Prířodní Rezervace Adršpašsko-Teplické skály). Miasta skalne znajdujące się w masywie są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Najwyższym wzniesieniem Adršpašskoteplickich Skáł jest Čáp (785 metrów n.p.m.), znajdujący się w ich południowej części.
Góra stołowa (700 metrów n.p.m.). W Górnym Ostaszu znajduje się labirynt skalny, przez który prowadzi droga na sam wierzch. Można tu zwiedzić platformę piaskowcową zwaną Frydlantską Skałą. Ze szczytu rozlega się przepiękny widok na Broumovske Steny, Krzyżowy wierch i Adrspasskoteplicke Skaly. W dolnej jej części znajduje się większe skalne ugrupowanie zwane Grodem Kota.
Wąski, wyrównany grzbiet górski, sięgający po dolinę Zadrny w Kotlinie Krzeszowskiej i zamykający od północy i północnego zachodu Góry Stołowe. Przebiegająca grzbietem szczytowym granica dzieli pasmo na polską i czeską część. Najwyższy szczyt tej części to: Róg (715 metrów n.p.m.).
Mocno wyludniona wieś leżąca blisko Kudowy-Zdroju, w której znajduje się barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła, XIX-wieczna plebania oraz XIX-wieczne domy.
Tu znajduje się Źródełko Maryi- miejsce pielgrzymkowe z kaplicą Matki Boskiej Bolesnej z 1887 roku.
Skansen Kultury Ludowej- zbiór zabytkowych obiektów z terenu Sudetów, które niegdyś służyły mieszkańcom tych ziem.
Najwyżej (około 720 metrów n.p.m.) położona wieś w Górach Stołowych. Założona została w 1730 roku i otrzymała na cześć cesarza Karola VI nazwę Karlsberg. Obecnie główna miejscowość turystyczna Gór Stołowych, która jest głównym punktem wyjścia na Szczeliniec Wielki.
Miasto u podnóża Gór Stołowych założone w XIV wieku, w którym możemy zobaczyć XVI-wieczny ratusz, fragmenty XV wiecznych murów miejskich, kościół pw. św. Doroty z XVI wieku... W pobliżu Radkowa, we wsi Ratno znajduje się XVII-wieczny zamek.
Duża wieś u podnóża Gór Stołowych, jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Sudetach. W Wambierzycach możemy zwiedzić między innymi:
Duża wieś nad Ścinawką zbudowana w XIV wieku, w której znajdują się kościół pw. św. Marii Magdaleny z XIV wieku, barokowy kościół Bożego Ciała z XIII wieku, XVI-wieczny dwór, XVIII-wieczny pałac, XIII-wieczny młyn wodny...
Wieś założona około 1770 roku wraz z hutą szkła nad Czerwoną Wodą, na skraju Gór Stołowych. Obecnie jest to osiedle wchodzące w skład Szczytnej. We wsi spotkamy liczne domy z XIX wieku, krzyże i figury świętych. Powyżej wsi znajduje się barokowy kościół pw. św. Anny z 1770 roku. W 2014 r. huta została wyburzona.
Koło Batorowa znajduje się dawna osada drwali i kurzaków, założona w XVIII wieku- Batorówek. Obecnie jest to leśniczówka z polem biwakowym, parkingiem i idealnym punktem wypadowym na Skalne Grzyby.
Miasto nad Bystrzycą Dusznicką. W 1836 roku wzniesiono tu pierwszą hutę szkła, którą zlikwidowano w 2014 roku, a następnie rozebrano. W Szczytnej możemy zwiedzić również Barokowy kościół Jana Chrzciciela z 1723 roku, XIX-wieczny pałac...
Wyludniona wieś u podnóża Szczelińca założona w XV wieku, w której stoi barokowy kościół pw. Jana Chrzciciela z 1786 roku.
Wieś na trasie Kłodzko-Kudowa-Zdrój, w której możemy zwiedzić XVI-wieczny kościół Michała Archanioła, kamienne krzyże i figury świętych. Przy wylocie drogi do Kudowy-Zdroju zwraca uwagę 27-metrowy, kamienny wiadukt kolejowy.
Wieś, w której znajduje się barokowy Kościół pw. św. Marii Magdaleny z 1694 roku.
Najwyżej położona osada należąca do Kudowy-Zdroju.
Miasto w centrum czeskiej części Gór Stołowych, w którym możemy zwiedzić zespół klasztoru benedyktów z lat 1296-1306, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ratusz z 1718 roku.
Przygraniczna wieś po stronie czeskiej u podnóża Broumovskich Skał, w której możemy zwiedzić barokowy kościół pw. św. Marii Magdaleny z XVIII wieku, XVI wieczną bramę cmentarza.
Wieś u podnóża Błędnych Skał z barokowym kościołem pw. św. Wacława z 1675 roku.