stolowe.infopl.info
Jacek- kontakt
Zobacz profil na Facebooku
Jacek- kontakt
Zobacz profil na Facebooku
Mapa Gór Stołowych
Online: 1
Góry Stołowe | Atrakcje Gór Stołowych | Pozostałe atrakcje

Góry StołowePOZOSTAŁE ATRAKCJE

Wielkie Torfowisko Batorowskie

Rezerwat na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, utworzony na obszarze około 40 hektarów, na wysokości 705-715 metrów n.p.m. Podlega on ochronie ścisłej i nie jest udostępniony do zwiedzania. Jedynie w południowo-wschodniej jego części, na samym jego skraju, przechodzi żółty szlak, którym warto zrobić sobie przyjemny spacer.

Występują tu rzadkie gatunki roślin, między innymi: sosna błotna, rosiczka długolistna i okrągłolistna, wierzba borówkowolistna... Teren obejmuje torfowisko wysokie zarastające lasem świerkowo-sosnowym. Obecnie jest to obszar mocno zabagniony.

W sąsiedztwie Wielkiego Torfowiska Batorowskiego istniało niegdyś Małe Torfowisko Batorowskie, które zostało całkowicie zniszczone na skutek jego osuszenia.

Skalniak

Szczyt (915 metrów n.p.m.) położony na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to drugi co do wysokości szczyt Gór Stołowych. Wierzchowina podcięta jest pionowymi ścianami, która częściowo stanowi pozostałość po eksploatacji piaskowca. Na jej krawędziach (Błędne Skały i Ptak) znajdują się punkty widokowe na Szczeliniec, Góry Sowie, Góry Kamienne i Góry Bardzkie.

Skały Puchacza

Skały (730 metrów n.p.m.), usytuowane na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych na północny wschód od Łężyc, między Narożnikiem a Urwiskiem Batorowskim. Skały Puchacza to kilkudziesięciometrowe urwisko skalne w piaskowcu, które powstało po dawnym kamieniołomie piaskowca.

Lisia Przełęcz

Przełęcz (790 metrów n.p.m.) położona w południowo-środkowymm fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, około 1,2 km na południowy-wschód od Karłowa. Oddziela ona wzniesienie Ptak od Narożnika. Przez Lisią Przełęcz prowadzi Droga Stu Zakrętów.

Krucza Kopa

Szczyt (721 metrów n.p.m.) w obrębie granitowej części Gór Stołowych.

Szczytnik

Szczyt (589 metrów n.p.m) stanowiący kulminację niewielkiego stoliwa, stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych. Od strony Szczytnej stoi neogotycki Zamek Leśna z lat 1831-1837.

Grodziedz

Grzbiet stanowiący najwyższą część Wzgórz Lewińskich, kulminujący Grodczynem (803 metrów n.p.m).

Polskie Wrota

Przełęcz oddzielająca Góry Orlickie od Wzgórz Lewińskich

Droga 100 Zakrętów

Droga łącząca Radków z Kudową-Zdrojem, zbudowana w latach 1967-1970. Dojazd samochodem do tej drogi odbywa się wahadłowo (wjazd o pełnych godzinach a zjazd w połowie godzin). Zwiedzanie jest płatne a przejście dozwolone tylko czerwonym szlakiem. Na początku drogi znajduje się doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Góry Stołowe i Góry Kamienne.

Piekielna Dolina

Głęboko wcięty odcinek doliny Bystrzycy, w której dnem biegnie linia kolejowa. Droga łącząca Wolany z Batorówkiem, polecana jako trasa rowerowa.

Zawory

Wąski, wyrównany grzbiet górski, sięgający po dolinę Zadrny w Kotlinie Krzeszowskiej i zamykający od północy i północnego zachodu Góry Stołowe. Przebiegająca grzbietem szczytowym granica dzieli pasmo na polską i czeską część. Najwyższy szczyt tej części to: Róg (715 metrów n.p.m.).

Brzozowice

Mocno wyludniona wieś leżąca blisko Kudowy-Zdroju, w której znajduje się barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła, XIX-wieczna plebania oraz XIX-wieczne domy.

Zielona Dolina

Tu znajduje się Źródełko Maryi- miejsce pielgrzymkowe z kaplicą Matki Boskiej Bolesnej z 1887 roku.

Łężyce

Wieś, w której znajduje się barokowy Kościół pw. św. Marii Magdaleny z 1694 roku.

Bukowina Kłodzka

Najwyżej położona osada należąca do Kudowy-Zdroju.

Police nad Metuji

Miasto w centrum czeskiej części Gór Stołowych, w którym możemy zwiedzić zespół klasztoru benedyktów z lat 1296-1306, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ratusz z 1718 roku.

Bożanov

Przygraniczna wieś po stronie czeskiej u podnóża Broumovskich Skał, w której możemy zwiedzić barokowy kościół pw. św. Marii Magdaleny z XVIII wieku, XVI wieczną bramę cmentarza.

Machov

Wieś u podnóża Błędnych Skał z barokowym kościołem pw. św. Wacława z 1675 roku.


Warto zobaczyćWARTO ZOBACZYĆ

Warto zobaczyć

infopl.info. Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Żuławy

Żuławy

Płaskie jak stół, ale godne polecenia Żuławy

2007-2024. Góry Stołowe.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie, bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-24
stolowe.infopl.info